pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (99)
- (24)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (10)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (180)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accumet™ Gel-Filled Polymer Body Single-Junction pH Combination Electrodes, Mercury-Free
Rugged polymer construction for handheld use with aqueous samples in the classroom or in the field
| Type | Combination pH Electrode |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Length (Metric) | 146 mm |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | <10 sec. |
| Length (English) | 5.75 in. |
| Filling Solution Type | 4mol/L KCl gel |
| Material | Polymer/Polypropylene |
| Junction | Single Ceramic |
| For Use With (Application) | Ideal for handheld use with aqueous samples |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accupHast™ Variable Temperature pH Combination Electrodes: Mercury-Free
Fast, accurate response despite temperature changes
| Diameter (English) | 0.4 in. |
|---|---|
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| Filling Solution Type | Saturated KCl |
| Junction | Dual Ceramic |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Liquid-Filled Polymer Body Combination Electrodes: Mercury-Free
Ideal for measurements in small vessels or with small samples
| Diameter (English) | 0.4 in. |
|---|---|
| Type | Combination pH Electrode |
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
| Length (Metric) | 106 mm |
| Temperature (English) Operating | 23°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| Length (English) | 4.1 in. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For measurements in small vessels or with small samples |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +100°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Metallic ORP Combination Electrode - Mercury - Free, Ag/AgCl Reference; BNC Connector
Platinum Pin Ag/AgCl Combination electrode for environmental ORP measurements
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
|---|---|
| Filling Solution Type | SP135-500 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Environmental ORP measurements |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +100°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Micro Glass Mercury-Free Combination Electrodes
Ideal for microwell plates, serum cups, cuvets, micro test tubes, NMR tubes and capillary tubes
| Diameter (English) | 0.12 in. |
|---|---|
| Type | Combination Electrode |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
| Material | Glass |
| Junction | Double |
| For Use With (Application) | Capillary Tubes, Cuvettes, Microwell Plates, Micro Test Tubes, NMR Tubes, Serum Cups |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Connector Types | BNC |
Fisherbrand™ accumet™ Liquid-Filled pH/ATC Epoxy Body Combination Electrodes - Mercury-Free
Single-junction models with Ag/AgCl reference element
METTLER TOLEDO™ InLab™ Reach pH Electrodes
A pH electrode with an integrated temperature sensor featuring an extended shaft for measuring a wide range of samples in large vessels.
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
| pH Range | 0 to 14 |
| Membrane | HA Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Ceramic |
| For Use With (Application) | Accurate measurement in a wide range of sample types |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Flat Surface Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Measure flat, soft, moist, semi-solid or small volume samples with epoxy body flat surface pH electrodes.
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| Precision | 0.01 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002pH/day |
| Material | Epoxy Body |
| Junction | Glass Fiber |
| Storage Requirements | Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001, or standard pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. For enhanced electrode performance, use ROSS' pH electrode storage solution. Long-term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Redox ORP Electrodes
An ORP/Redox electrode featuring a metal ring indicator designed for measuring oxidation/reduction potential; ideal for water and other general applications.
| For Use With (Equipment) | S7 to BNC (30281915) |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | For measuring the oxidation/reduction power of solution |
| Connector Types | S7 |
Mettler Toledo™ pH Plug and Play Glass Titration Electrodes
For direct pH measurements and acid/base titrations in aqueous or non-aqueous media. Mettler Toledo pH Plug and Play Glass Titration Electrodes includes a Plug and Play sensor with integrated sensor chip for secure handling.
| Type | pH Plug and Play Electrode |
|---|---|
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | For direct pH measurements and acid/base titrations |
| Diameter (English) | 0.12 in. |
|---|---|
| Type | ATC |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 302°F |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 3 mm |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature (Metric) Operating | 150°C |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Science pH Electrodes
A pH electrode featuring a special glass body which is resistant to corrosive or organic samples, and is ideal for high temperatures and biological media. The high electrolyte outflow prevents contaminants from entering and clogging the junction, which would interfere with the reading.
| Diameter (English) | 0.47 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 12 |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Membrane | A41 Glass |
| Filling Solution Type | 3mol/L KCl |
| Material | Glass |
| Junction | Moveable Glass Sleeve |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ARGENTHAL with Ag+ trap |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Solids pH Electrodes
A low maintenance glass pH electrode with an integrated temperature probe featuring a clog-free, open junction that eliminates the risk of protein fouling. Its spear shaped tip is designed for piercing solid and semi-solid food samples (IP67 rated).
| pH Range | 1 to 11 |
|---|---|
| Membrane | LoT Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Open |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Internal Reference | ARGENTHAL |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Thin Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL.
| Description | Semi micro tip |
|---|---|
| Length (Metric) | 165 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm x 95 mm L |
| Length (English) | 6.5 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | To ensure a quick response and free flowing junction, the sensing bulb and reference junction must not dry out. Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001. Long Term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. |
| Precision | 0.01 |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002pH/day |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
Thermo Scientific™ Orion™Single Junction Glass Bodied Combination pH Electrode
Capture accurate measurements of a variety of samples types, including solvents, with Orion™ glass body pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 194°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | Short Term Storage (up to one week): Soak the electrode in pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. Long Term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Slope | 92 to 102% |
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
| Length (English) Cable | 39 in. |
| Junction | Ceramic |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 90°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |